H.CH Speed Hunter R. Kipling (Buffon)
Frissítés

 

 

Buffon & Mici

(kattints a képre!)

---------------------------------

2012.06. 27.

 

In England (2012)

-------------------------------

2012.02.21.

In England (2011)

 


   _____ MENÜ _____


 

 

     
_____ GALÉRIA _____
     
__ BUFFON - VIDEO__

Buffon & Mici

(kattints a képre!)


Buffon in Cruft's  2011

(kattints a képre!) 



     
___ MÉLTATLANUL ___
     
Kapcsolat

 

Zsitnyányi Győző

Hungary

gyozoo@gmail.com

 

 

     
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Elfelejtettem a jelszót
     
Számláló
     

greenhorn

 

 

     
A kedvencem!!!


 
     
_______________


     
Egészségügy
Egészségügy : L-2-HGA

L-2-HGA

  2009.08.10. 15:52


 


Hidroxi-glutársav vizelés (L-2-Hydroxiglutaric aciduria; L-2-HGA)
Fordította: Dr. Csikos Csaba

 

 

A betegséget elõször emberben írták le, amelynek oka egy meghatározott kromoszómán (14q22.1) található gén mutációjának az eredménye.
A hidroxi-glutársav vizelés, mint betegség a központi idegrendszer mûködésének folyamatos, progresszív állapotromlásával jellemezhetõ, mely az esetek 50 %-ában epilepsziában és a koponyacsontok aránytalan túlnövekedésében (macrocephalia) nyilvánul meg. A macrocephalia döntõen a normálisnál nagyobb agyvelõ (megalencephalia) rendellenesség miatt alakul ki, amely gyakran a méhen belüli fejlõdés során kialakuló vízfejûség (hydrocephalus) következménye. A betegség során a vizeletben, a vérben és az agyfolyadékban (liquor; cerebrospinalis folyadék) megnõ az L-2-hidroxi-glutársav szintje. Mágneses rezonancia vizsgálattal (MRI) a kromoszómákon különbözõ rendellenességek mutatkoznak. Beszámoltak arról, hogy homozigóta térképezés módszerével sikerült az L-2-hidroxi-glutársav vizelésért felelõs gént azonosítani. A vizsgálatok során kilenc mutációt találtak, melyekbõl kettõ ú.n. törléses (deléciós) mutáció. Ezek a 14q22.1 kromoszómán a C14orf160 jelzésû génben fordultak elõ. Ezt a gént duraninnak nevezték el. A duranin kódol feltehetõen egy olyan mitochondrális fehérjét, amely homológ a FAD-függõ oxidoreduktáz enzimmel. Ennek az enzimnek a funkcionális szerepe a köztes (intermedier) anyagcserében még tisztázásra vár.

 

 

 


 

Gyakran feltett kérdések:
1) Milyen tüneteket mutatnak a kutyák L-2-HGA jelentkezésekor?
2) Mi is az L-2-HGA (L-2-hidroxi-glutársav vizelés)?
3) Hogyan lehet diagnosztizálni a betegséget?
4) Mi történik, ha a kutya vizsgálata pozitív?
5) Hogyan ismerhetjük fel melyik vérvonal terhelt L-2-HGA-val?
6) Staffordshire bull terrier kölyök vásárlása esetén kell-e aggódni az L-2-HGA miatt?
7) Miért van szükség egy genetikai teszt kifejlesztésére?
8) Egy L-2-HGA felszámolását szolgáló programmal kívánják segíteni a Staffordshire bull terrier tenyésztést.

 
 

 

1) Milyen tüneteket mutatnak a kutyák L-2-HGA jelentkezésekor?
L-2-HGA tünetei a központi idegrendszerben (elsõsorban az agyban) – mind kan mind szuka kutyában – alakulnak ki. A bevezetõ klinikai tünetek elsõ megjelenése 6 hónapos és 1 éves kor között a leggyakoribb (de kivételes esetekben akár 7 éves korig is elhúzódhat). A kutyákban az epilepsziás rohamok egy vagy több klinikai tünete, ínkoordinált mozgás (ataxia vagy bizonytalan járás), görcsök, izommerevség vagy izgatottság és megváltozott viselkedés (fokozatos elbutulás, például a fal merev bámulása, asztal alá és sarokba húzódás, engedetlenség, szobatisztaság elfelejtése) utal a betegség jelentkezésére.

 

2) Mi is az L-2-HGA (L-2-hidroxi-glutársav vizelés)?
Az L-2-hidroxi-glutársav vizelés (L-2-Hydroxyglutaric aciduria) az idegrendszer anyagcseréjében fellépõ (neurometabolikus) zavar. A hidoxi-glutársavnak, mint számos más szerves savnak a vizeletben történõ ürülése az anyagcsere veleszületett rendellenességének eredménye. Annak ellenére, hogy a humán orvoslásban már 1980. óta ismerik a betegséget, csak kisfokú elõrelépés történt annak genetikai vagy anyagcsere okának megértése irányában. Ezért nem tudják pontosan mi a betegség konkrét oka, de feltehetõen az anyagcsere folyamatok egyikének öröklött problémája áll a háttérben.

 

3) Hogyan lehet diagnosztizálni a betegséget?
Az L-2-HGA-nak nincsenek specifikus klinikai tünetei, mivel hasonló tünetek fordulnak elõ epilepszia, agydaganat és agyhártya-gyulladás esetén is. Szerencsére az L-2-HGA mágneses rezonancia vizsgálattal (MRI) jellegzetes képet mutat (lásd fent), amely lehetõvé teszi a fenti betegségektõl történõ elkülönítését (differenciál diagnózisát). Éppen ezért sok beteg kutya diagnózisa az MRI felvételen alapul. Az L-2-HGA diagnosztizálása elvégezhetõ úgy is (akár tipikus MRI diagnózis kiegészítésére, vagy ha nem áll rendelkezésre MRI vizsgálati lehetoség), hogy stabil izotóp felhasználásával, gázkromatográfiás spektrofotométerrel kimutatják az L-2-hidroxi-glutársav megemelkedett szintjét a vér és vizelet mintákban.

 

4) Mi történik, ha a kutya vizsgálata pozitív?
A vizsgálat eredményérõl egyaránt tájékoztatják a tulajdonost és a kezelõ állatorvost, de azt teljes bizalommal kezelik, és nem teszik közzé. Mivel ez egy öröklött hiba, ajánlatos az ilyen kutyát a tenyésztésbõl kivonni. A beteg kutya szülei tünetmentes hordozók, ezért további tenyésztésük nem tanácsos. Abban az esetben, ha a szülõk a tenyésztésre nézve különösen pozitív tulajdonságokkal rendelkeznek, a tenyésztési stratégiát úgy kell meghatározni, hogy a lehetõ legkisebb mértékre csökkenjen annak esélye, hogy a betegséget tovább örökítsék. A betegséget okozó génnek a populációból történõ teljes felszámolása nem lehetséges genetikai teszt nélkül.

 

5) Hogyan lehet felismerni melyik vérvonal terhelt az L-2-HGA-val?
Bár minden tenyésztõnek azt javasolják, hogy lehetõleg kerüljék az ismerten L-2-HGA hordozó kutyák tenyésztésben tartását, ennek ellenére a vizsgálati eredményeket bizalmasan kezelik.

 

6) Staffordshire bull terrier kölyök vásárlása esetén kell-e aggódni az L-2-HGA miatt?
A Staffordshire bull terrier tenyésztés Angliában bár számos genetikai problémával terhelt, mindezek ellenére a kölykök nagy százaléka egészséges és boldog. Egyébként szerencsére az L-2-HGA ritka betegség, és az angol staffordshire bull terrier tenyésztõk teljes mértékben együttmûködnek az Állategészségügyi Szolgálattal (Animal Health Trust) annak érdekében, hogy felszámolják ezt a nemrég megismert betegséget. Az Állategészségügyi Szolgálat azon dolgozik, hogy kifejlesszenek egy olyan genetikai tesztet (kifejlesztése az angol staffordshire bull terrier tenyésztõk folyamatos együttmûködése mellett történik), mellyel képesek a betegség hordozóinak felismerésére. Ha idõközben a tulajdonos úgy dönt, hogy mégsem kívánja a vásárolt kölyköt tenyésztésbe fogni, erre az esetre létezik egy új teszt a beteg kutyák kiszûrésére. Ezt a tesztet a tenyésztõ vagy a kezeloõ állatorvos az Állategészségügyi Szolgálaton keresztül érheti el (amely olcsóbb akkor, ha a tenyésztõ az egész almot vizsgáltatja), és amellyel megállapítható, ha a kölyök beteg, de eredménytelen akkor, ha csak rejtett hordozó. A hordozókban nem jelentkezik a betegség, de amennyiben tenyésztésbe veszik õket, akkor az utódokba átörökítik azt.

 

7) Miért van szükség egy genetikai teszt kifejlesztésére?
A jelenlegi laboratóriumi teszt a beteg kutyákat igen, de a hordozókat nem képes kimutatni. Éppen ezért van továbbra is lehetõség beteg kutyák születésére mind amellett, hogy a szülõk vizsgálati eredménye a ma használatos teszt alapján negatív. A genetikai teszt kifejlesztése az alábbi elõnyökkel jár:
· A genetikai teszt lehetõvé tenné a beteg és a hordozó kutyák felismerését.
· A genetikai teszthez csak egy vérminta vagy egy szájnyálkahártya tampon minta kellene, szemben a jelenlegivel, melyhez a vérminták mellé vizelet minta is szükséges.
· A genetikai teszt kifejlesztése lehetõvé teszi majd a betegség teljes felszámolását az összes vizsgált vérvonalban.
· Sõt mi több a genetikai teszt lehetõvé teszi a tenyésztési szempontból elõnyös tulajdonságokkal rendelkezõ hordozók tenyésztésben tartását, biztosítva azt, hogy csak 100%-osan genetikailag mentes kutyákkal párosítják õket.

 

8) Egy L-2-HGA felszámolását szolgáló programmal kívánják segíteni a staffordshire bull terrier tenyésztést.
A betegség elõfordulásának visszaszorítása és a genetikai teszt kifejlesztése érdekében a lehetõ legtöbb tenyésztésben lévoõ staffordshire bull terrier vizsgálatát kívánják elvégezni. Ezért lehetõség van az Állategészségügyi Szolgálat szakembereivel történõ kapcsolat felvételre, hogy minél szélesebb körben vizsgálatokat tudjanak végezni teljes almokból, illetve magántulajdonban lévõ kutyákból.

 

 

Dr Jacques Penderis BVSc MVM PhD CertVR DipECVN MRCVS
RCVS and European Recognised Specialist in Veterinary Neurology
Senior Neurologist
email: Jacques.Penderis@aht.org.uk
OR
Dr Cathryn Mellersh BSc(hons) PhD
Post Doctoral Research Assistant in Genetics

 

 

 

 

a Staffordshire Bull Terrier Baráti Társaság Egyesület  nyomán

 

 

                                      http://www.sbt-bt.com

 

 

 


 

 

L-2-hydroxi-glutársav uria (L-2-HGA)
Néhány gyakran felvetõdött kérdés és válasz.
Összeállította: Archie Bryden
Fordította: Dr. Csikos Csaba

 

 


Mik a L-2-HGA tünetei?

 

A tünetek kutyánként nagyon változóak lehetnek, de alapjában véve egy az epilepszia egyik típusának rohamaiban nyilvánulhat meg, illetve a kutya mozgásában vehetõ észre változás. Gyakran a fizikai megterhelés után vagy alatt illetve stressz-helyzetekben a kutya izomzata begörcsöl és a hátulsó lábak merevségét, a hát púposítását figyelheti meg a tulajdonos, ami azt eredményezi, hogy a kutya képtelen normálisan járni. Ez terjedhet a kismértékû tehetetlenségétõl a koordináció teljes hiányáig és a kutya teljes mértékû rohamáig. Esetenként más tünetek is megfigyelhetõek: a megszokott környezet felismerésének nyilvánvaló hiánya, a falaktól való megriadás, megváltozott viselkedésformák, szokások felvétele.

 

 

A kutyám hátulsó lábai remegnek, amikor egy helyben áll, illetve fizikai megterhelés után merevek. L-2-HGA betegsége van?

 

Számos staffordnak van állás közben izomremegése, ez nem feltétlenül utal L-2-HGA-ra. Ha a kutya a fizikai megterhelés után merev, azt kell megfigyelni, hogy ez minden esetben így van-e, vagy a korral fokozatosan jelenik-e meg (egyszerû öregedés), vagy sérülést követõen alakult-e ki (lehet ízületi gyulladás – arthritis).

 

 

A kutyám egészségesnek tünik – kell-e L-2-HGA tesztet végezni?

 

Ha semmiféle aggodalom nincs afelõl, hogy a kutyának L-2-HGA-ra utaló klasszikus tünetei lennének, akkor nem szükséges tesztet végezni, hacsak nem tenyésztésre szánt kutyáról van szó. Minden tenyészállat esetében el kell végezni a tesztet az elsoõ pároztatás elõtt a genetikai státusz meghatározása céljából. Ha úgy tünik a kutyának nincsenek L-2-HGA-ra utaló klinikai tünetei, nem szükséges a vizsgálat, de DNS teszt nélkül lehetetlen megmondani, hogy a kutya hordozza-e vagy sem a kóros gént.

 

 

Ez csak néhány vérvonalban jelentkezik problémaként?

 

Ez abszolút tévhit! Ez a staffordshire bull terrierben elõforduló probléma, a fajta egészén belül, nem csak konkrét vérvonalakban. Az oka annak, hogy a probléma kezdetben csak egynémely vérvonalban mutatkozott az, hogy csak olyan felelõsségteljes tenyésztõknél született kölykökben mutatkoztak megbetegedések, akik vérvonalaikkal bekapcsolódtak a DNS teszttel végzett kutatásba. Amint a teszt szélesebb körben ismertté vált, a hordozó kutyák általánosan felszínre kerültek a különbözõ vérvonalakban. Úgy gondoljuk, hogy a probléma a staffordok legkevesebb, mint 8 generációján túlra visszavezethetõ– megfigyelve a stafford pedigree-k többségét, és ha a közönséges származások visszamenõleges kutatásába kezdünk.

 

 


Mi a kórjóslat egy L-2-HGA-val terhelt kutyában?

 

Az L-2-HGA sokféle lehet kutyától függõen. A legrosszabb esetben szóba jöhetõ lehetõség, komoly rohamok elofordulása oly mértékben, hogy a tulajdonos számára a legjobb megoldás, amit a kutyáért tehet, hogy a további szenvedéstõl megkímélje a kedvencét, hogy a végleges elaltatás mellet dönt. A gyógykezelés feltétlen szükséges része az antikonvulzív szerek (nyugtatók, pl. phenobarbitan) adása, és ez nagy dózisú, erõteljes adagolásnál meglehetõsen költséges is! Rendkívül fontos a korrekt hatás elérése érdekében a szigorúan beállított idõközök adminisztrálása. A kutya rendszeres és szabályos kezelése szükséges ahhoz, hogy képes legyen normális életet élni. Több közepesen terhelt kutya él gyógykezelés nélkül azáltal, hogy a tulajdonosok ismervén a tüneteket óvják a kutyát a stressz helyzetektõl, éppen annyira terhelve, hogy az még ne okozzon rohamokat. A növényi eredetû nyugtatók is hatékonyak. Az epilepsziához hasonlóan lehet szakaszos a betegség. Lehetnek idõszakok, amikor a kutya egy ideig ugyanabban az állapotban van, késõbb pedig romlik.

 

 

Mit takar a DNS teszt?

 

A DNS teszt egyike azon vizsgálatoknak, mellyel meghatározható a kutya genetikai státusza. Háromféle eredménye lehet a tesztnek. Ezek:
1) TISZTA (nem terhelt vagy normál) – vagyis nem terhelt L-2-HGA-val, nem hordozója az L-2-HGA-t okozó mutáns génnek.
2) HORDOZÓ – vagyis nem beteg L-2-HGA-ban, de hordozója a mutáns gén egyikének (az egyik allélon), amely tovább öröklodik az utódok 50 %-ában.
3) BETEG – vagyis L-2-HGA betegségben beteg, és hordozója mindkét allélon a mutáns génnek.

 

 

Hogyan lehet elvégeztetni a kutya tesztjét?

 

A vizsgálat nagyon egyszerû. Az állatorvosnak 3 ml vért kell vennie (ezt el lehet végezni, amikor egyéb rutin beavatkozás miatt az állatorvosnál vagyunk a kutyával), és el kell küldeni a mintát Newmarket-be az Állat Egészségügyi Központba (AHT) DNS tesztre. A DNS teszt 60 fontba kerül és a formanyomtatványok és az információ megtalálhatóak az AHT weboldalán. (http://www.aht.org.uk/pdf/sbtL2HGAform.pdf) vagy kapcsolatba lehet lépni Vikki Lett-tel (Genetic Services, Animal Health Trust, Lanwades Park, Kentford, Newmarket, Suffolk CB8 7UU Tel.: 01638 750659 ext. 1223.). A vizsgálat azon formája, amikor vizelet mintából állapították meg, hogy a kutya beteg vagy sem (a hordozó státusz megállapítására nem alkalmas) – a késõbbiekben nem alkalmazható.

 

 

Meddig tart a teszt elvégzése?

 

A vizsgálati eredmény kb. 6 hét alatt van meg, és érkezik vissza, ezért a tervezett fedeztetést megelozõen ennél jóval hamarabb kell a vérmintát beküldeni vizsgálatra.

 

 

Mi a jelentõsége számunkra a teszt eredményének, ha tenyésztésbe fogjuk a kutyát?

 

A teszt eredménye azt jelenti, hogy ennek ismeretében felelõsségteljesen tenyészthetünk úgy, hogy biztosak lehetünk abban, ha csak tiszta kutyát tiszta kutyával, vagy tiszta kutyát hordozó kutyával pároztatunk, akkor soha nem születnek beteg kölykök (Lásd. Melléklet). Ha van egy hordozó kutya, és úgy döntenek, hogy tenyésztésbe vonják, akkor csak tiszta kutyával szabad pároztatni, és akkor az összes született kölyök genetikai státuszát meg kell határozni teszttel (Lásd. Melléklet. 50 % eséllyel születhetnek hordozó kölykök). Az eredmények ismeretében a hordozó kölykök regisztrációs papírjait úgy hagyják jóvá, hogy ezeknek a kölyköknek az utódait nem lehet regisztráltatni a Kennel Klub-bal (KC), és ezek leendõ új tulajdonosait fontos felvilágosítani arról, hogy szükségszerû megfontolás és komoly mérlegelés nélkül nem kellene tenyészteniük õket (vagyis csak a teszttel tiszta kutyával párosítsák, majd a kölykökön is végeztessék el a tesztet és hagyassák jóvá a KC-vel). Néhány tenyésztõ választhatja azt a megoldást, hogy néhány késõbbi hordozó kölyköt ivartalaníttat, ha már elég idõsek.

 

 

Hogyan lehet a kölyköket tesztelni?

 

A kölykök esetében is – hasonlóan a felnõtt kutyákhoz – 3 ml vért kell eljuttatni az AHT-ba. Nyilvánvalóan a kölyköknek elég idõseknek kell lenni a vérvételhez, általában 4 hetes kor körülinek, és rendkívül fontos az egyedi azonosítás akkurátus elvégzése és dokumentálása kölykönként. Azt javasolják, hogy a közeljövõben kezdjék el a pofa (szájnyálkahártya hámsejt) tampon mintából történõ tesztelést. A mintavétel ebben az esetben könnyebb és kevésbé fájdalmas a vizsgálandó kölyköknek, és ugyan úgy 4 hetesnek kell lenniük a tampon minta vételéhez.

 

 

Az eredményt feltüntetik a nyilvántartásokon?

 

A SBT Tenyésztõi Tanács megkérte a Kennel Klubbot (KC) gondoskodjon arról, hogy a jövõben a KC regisztrációs dokumentumai tartalmazzák az L-2-HGA tesztek eredményeit. Az eredményeket közzé is fogják tenni a Fajták Hivatalos Mellékletében. Ennek 2006. kezdetétõl kellene megvalósulnia.

 

 

Kombinált genetikai tesztelés.

 

Amint hamarosan a nyilvánosság számára elérhetõ lesz az örökletes lencsehomály (HC – hereditary cataract) felderítésére szolgáló teszt, lehetõség nyílik arra a közeli jövõben, hogy mind a HC mind az L-2-HGA vizsgálata megoldható legyen szájnyálkahártya tampon mintából. Mindazok számára, akik már küldtek vérmintákat L-2-HGA tesztre lehetõség nyílik, hogy ugyanabból a vérmintából az AHT elvégezhesse a HC tesztet. Abban az esetben, ha a vizsgálatokat szájnyálkahártya tampon mintából végzik, két mintát kell küldeni ugyanazon feltételekkel.

 

 

DNS feltérképezés.

 

A DNS térképezés egy adott kutya származásának vitathatatlan azonosítását jelenti. Bár a DNS feltérképezését bármely kutya esetében el lehet végezni, azonban ezt nem lehet genetikai tesztek elvégzésére használni. Minden vizsgálathoz a DNS kivonat speciális, egymástól eltérõ vizsgáló módszerére van szükség, éppen ezért külön tampon mintákat kell használni a vizsgálatokhoz.

 

 

A kutyák azonosítása.

 

Mindenképpen célszerû a kutyák egyedi mikrochipes megjelölésérõl gondoskodni, amikor a genetikai tesztekhez szükséges mintát veszik, legyen az akár vér vagy szájnyálkahártya dörzsölék. A mikrochip adatait a kísérõ ûrlapokon lehet feltüntetni. Jóllehet, hogy a nyálkahártya tampon minta szettet a magánszemélyekhez is ki lehet küldeni, a legjobb mégis az, ha igazság szerint a tamponokat állatorvosi felügyelet, mint harmadik kívülálló fél mellett és korrekt módon alkalmazzák. Ha a tamponokat nem megfelelõ módon alkalmazzák, visszaküldik azokat – ezzel megnyúlik az eredmény kézhezvétele. Nélkülözhetetlen dolog minden egyes alomban a DNS teszthez a kölykök pontos azonosíthatósága. Ha a kölykök egyértelmûen nem különböznek egymástól külsõ jegyeikben, akkor különbözõ színû nyakörvet viseljenek, vagy fessük eltérõ színûre a körmüket az egyik lábukon, esetleg különbözõ helyeken kis területen nyírjuk le a szörzetüket.

 

 

A jövõ.

 

Ideális esetben mostantól minden esetben használni kellene a DNS tesztet az összes általunk tenyészett családfában, csak tiszta kutyát tiszta kutyával, tiszta kutyát hordozó kutyával pároztatni annak érdekében, hogy ellenörzött kölykök szülessenek. Nem szerencsés, ha sokan választják a hordozó kutyák pároztatását, részben azért sem, mert az egész alom vizsgálata nagy költségvonzattal jár (60 font kölykönként). A fenti esetben néhány generáción belül a betegség önkorlátozóvá válik és a hordozók kiszûrödnek. El kell fogadni azt, hogy a felelõsségteljes tenyésztõk használják a tesztet, kiszórván a kóros gént, még ha nem is jelentkezik tünetekben a betegség.

 

Egyszer a jövõben azzal, hogy a KC regisztrációs nyilvántartásai tartalmazzák az L-2-HGA tesztet eredményeit, elérünk oda, hogy olyan kölykök születnek L-2-HGA teszttel tiszta szüloktõl, amelyek örökletesen tiszták és minden további tesztelés nélkül regisztrálják õket.

 

 

A recesszív gének megértése.

 

A recesszív gének a kutyákban sok tulajdonságért felelõsek. Olyanokért többek között, mint a kék vagy májszínû szörzet, de a legtöbb a kutya fizikai jólétét nem károsítja. Néhány azonban egészség problémát okoz. Kettõt leírtak a staffordban – az egyik az örökletes lencsehomály (HC), amely fiatal kutyákban vakságot okoz, a másik az L-2-HGA (L-2-hydroxy-glutársav uria) egy anyagcsere betegség, amely az agyban okoz elváltozásokat, és olyan rohamokat okoz, melyeket epilepsziaként lehet esetleg tévesen diagnosztizálni.

 

Minden kutyában a sok ezer gén mindegyikének két példánya (kópia, allél) van, az ivart meghatározó szex kromoszómákon található gének kivételével. A gének mindegyikének egyik példánya az apától, a másik pedig az anyától származik. Nem az összes gén kópiái egyformák, de mindegyikük az adott kromoszóma pont ugyanazon helyén található. A gén párok közötti különbségek - a mutációk – az apró biokémiai hibák következményei, melyek a generációk közötti replikációs folyamatokban fordulnak elõ valahol.

 

Recesszív gének esetében az „eredeti” variáns (kópia, allél) – nevezzük „X”-nek – mindaddig normál hatást okoz, amíg az „X” jelen van. Ha néhány ponton mutáció történik, és létrejön a recesszív variáns (kópia, allél) „x” , akkor a normál hatások mindaddig jelen vannak, amíg az „X”-vel van párban. Éppen ezért az „X”-t dominánsnak tartjuk az „x”-vel szemben, vagy másképpen, az „x” recesszív az „X”-vel szemben. Az X/X allélpár természetesen normál hatásokat von maga után, de az x/x variáns elofordulása esetén az adott hatások teljesen eltérõek lehetnek.

 

Mind a HC, mind az L-2-HGA esetében három génkombináció lehetséges, és értelmezheto mára.
1) X/X – a kutya klinikailag nem beteg és nem hordozója a betegségnek, tehát nem rendelkezik az „x” variánssal, éppen ezért nem tudja azt átörökíteni.
2) X/x – a kutya klinikailag nem beteg, de hordozó, mivel rendelkezik az „x”-vel, amelyet az utódok felébe átörökít.
3) x/x – a kutya beteg az adott betegségben, és ha tenyésztésbe fogják, az utódok mindegyikébe átörökíti a defektes „x” gént.

 

Minden egyes ellenörzõ intézkedés célja az kell legyen, hogy megelõzzük bármely klinikailag beteg állat megszületését és végsoõ soron elimináljuk a defektes „x” gént a tenyész populációból.
A recesszív gének – melyek a két betegséget okozzák – kimutatására szolgáló laboratóriumi tesztek kifejlesztésével (az L-2-HGA kimutatására szolgáló teszt már elérhetõ) az elsõ lépés az kell legyen, hogy hordozó kutyákat ne párosítsunk egymással – gondoskodván, hogy a pároztatás elõtt mind a kan, mind a szuka esetében elvégzett teszttel garantált legyen ez. Korábban az egyetlen dolog ami arra utalt, hogy egy kutya hordozó, ha beteg utód kutyákat produkált. Gondos szelekcióval azok a tenyésztõk, akiknek a vérvonalai bármelyik betegséggel terheltek, képesek lehetnek megszabadulni két vagy három generáción belül a defektes génektõl, reményteljesen fenntartva az általuk óhajtott minõségi származást.

 

Nyilvánvaló, ha az összes tenyésztési programban kerülik a hordozók használatát, úgy rövid idõn belül eliminálódnak a HC és az L-2-HGA recesszív génjei, de ehhez mindenképp az szükségeltetik, hogy valamennyien részt vegyenek ebben. Azonban ez egy meglehetõsen komoly csökkenést fog okozni a genetikai készletben, még egy olyan populációban is, mint a stafford, amely viszonylag nagy állomány, és más genetikai defektusok jelentkezését teheti véletlenszerûen lehetõvé.

 


Melléklet a recesszív gének öröklõdéséhez.

 
1.) TISZTA x TISZTA
„X”
„X”
„X”
X/X
Tiszta
X/X
Tiszta
„X”
X/X
Tiszta
X/X
Tiszta

Két tiszta szülõ = Az utódok 100 %-a genetikailag tiszta.

 

2.) TISZTA x HORDOZÓ
„X”
„x”
„ X”
X/X
Tiszta
X/x
Hordozó !
„ X”
X/X
Tiszta
 
X/x
Hordozó !

Az egyik szülõ tiszta a másik hordozó = Az utódok 50 %-a genetikailag tiszta 50 %-a hordozó. De beteg nem lesz.

 

3.) HORDOZÓ x HORDOZÓ

„X”
„x”
„X”
X/X
Tiszta
 
X/x
Hordozó !
„x”
 
X/x
Hordozó !

x/x
Beteg !!!

Mindkét szülõ hordozó = Az utódok 25 %-a genetikailag tiszta, 50 %-a hordozó és 25 %-a beteg.

 

4.) HORDOZÓ x BETEG

„x”
„x”
„X”
 
X/x
Hordozó !
 
X/x
Hordozó !
„x”
 
x/x
Beteg !!!
 
x/x
Beteg !!!

Az egyik szülõ hordozó a másik beteg = Az utódok 50 %-a genetikailag hordozó, 50 %-a beteg.

 
5.) BETEG X BETEG
„x”
„x”
„x”
 
x/x
Beteg !!!
 
x/x
Beteg !!!
„x”
 
x/x
Beteg !!!
 
x/x
Beteg !!!

(Ennek az elofõrdulási esélye reméljük, azért nagyon kicsi!)
Mindkét szülõ beteg = Az utódok 100 %-a beteg.

 

 

a Staffordshire Bull Terrier Baráti Társaság Egyesület  nyomán

 

                                      http://www.sbt-bt.com

 

 

 

     

Szeretnél egy jó receptet? Látogass el oldalamra, szeretettel várlak!    *****    Minõségi Homlokzati Hõszigetelés. Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését.    *****    Amway termék elérhetõ áron!Tudta, hogy az általános tisztítószer akár 333 felmosásra is alkalmas?Több info a weboldalon    *****    Florence Pugh magyar rajongói oldal. Ismerd meg és kövesd az angol színésznõ karrierjèt!    *****    Fele királyságomat nektek adom, hisz csak rátok vár ez a mesebirodalom! - Új menüpont a Mesetárban! Nézz be te is!    *****    DMT Trip napló, versek, történetek, absztrakt agymenés:)    *****    Elindult a Játék határok nélkül blog! Részletes információ az összes adásról, melyben a magyarok játszottak + egyéb infó    *****    Florence Pugh Hungary - Ismerd meg az Oppenheimer és a Dûne 2. sztárját.    *****    Megnyílt az F-Zero Hungary! Ismerd meg a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-sorozatát! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    A Cheer Danshi!! nem futott nagyot, mégis érdemes egy esélyt adni neki. Olvass róla az Anime Odyssey blogban!    *****    A 1080° Avalanche egy méltatlanul figyelmen kívül hagyott játék, pedig a Nintendo egyik remekmûve. Olvass róla!    *****    Gundel Takács Gábor egy különleges könyvet adott ki, ahol kiváló sportolókkal a sport mélységébe nyerhetünk betekintést.    *****    21 napos életmódváltás program csatlakozz hozzánk még!Január 28-ig 10% kedvezménnyel plusz ajándékkal tudod megvásárolni    *****    Szeretne egy olyan általános tisztítószert ami 333 felmosásra is elegendõ? Szeretne ha csíkmentes lenne? Részletek itt!!    *****    Új játék érkezett a Mesetárba! Elõ a papírral, ollóval, és gyertek barkácsolni!    *****    Tisztítószerek a legjobb áron! Hatékonyság felsõfoka! 333 felmosásra elengedõ általános tisztítószer! Vásároljon még ma!    *****    Hayashibara Megumi és Okui Masami rajongói oldal! Albumok, dalszövegek, és sok más. Folyamatosan frissülõ tartalom.    *****    A legfrissebb hírek a Super Mario világából és a legteljesebb adatbázis a Mario játékokról.Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    333 Felmosásra elegendõ! Szeretne gazdaságosan felmosni? Szeretne kiváló általános tisztítószert? Kiváló tisztítószerek!    *****    Ha tél, akkor téli sportok! De akár videojáték formájában is játszhatjuk õket. A 1080°Snowboarding egy kiváló példa erre